Amateur1 2018

No. Local Court Team A Team B Result
Date Time
Final 1st Place
30 19-Mai 18:30 1 Hruboška-Kviečinský [16] Bosse-Rieder [1] 2-0 (15-11, 15-13)
Final 3rd Place
29 19-Mai 17:30 1 Gruber-Schieber [2] Böhm-Schmidt [3] 0-2 (12-15, 9-15)
Semi-finals
28 19-Mai 16:45 2 Böhm-Schmidt [3] Bosse-Rieder [1] 0-2 (14-16, 7-15)
27 19-Mai 16:45 1 Hruboška-Kviečinský [16] Gruber-Schieber [2] 2-0 (15-13, 15-10)
Loser are ranked 5th
26 19-Mai 16:00 2 Bosse-Rieder [1] Rudigier-Pfeiffer [5] 2-0 (15-6, 15-10)
25 19-Mai 16:00 1 Loos-Wymetal [14] Gruber-Schieber [2] 1-2 (15-13, 9-15, 10-15)
Loser are ranked 7th
24 19-Mai 15:15 2 Weiskirchner-Jirgal [10] Bosse-Rieder [1] 0-2 (13-15, 13-15)
23 19-Mai 15:15 1 Gutleber-Duda [4] Loos-Wymetal [14] 1-2 (11-15, 15-10, 10-15)
Round 3
22 19-Mai 14:30 2 Böhm-Schmidt [3] Gruber-Schieber [2] 2-0 (15-7, 15-11)
21 19-Mai 14:30 1 Hruboška-Kviečinský [16] Rudigier-Pfeiffer [5] 2-1 (15-8, 13-15, 15-10)
Loser are ranked 9th
20 19-Mai 13:45 2 Bosse-Rieder [1] Sladek-Kamenica [6] 2-0 (15-7, 15-11)
19 19-Mai 13:45 1 Gahler-Rauch [12] Weiskirchner-Jirgal [10] 0-2 (9-15, 10-15)
18 19-Mai 13:00 2 Loos-Wymetal [14] Rauter-Hörl [9] 2-1 (15-13, 7-15, 16-14)
17 19-Mai 13:00 1 Fluch-Altenburger [15] Gutleber-Duda [4] 1-2 (15-8, 10-15, 11-15)
Loser are ranked 13th
16 19-Mai 12:15 2 Hinterholzer-Heinrich [8] Bosse-Rieder [1] 0-2 (15-16, 8-15)
15 19-Mai 12:15 1 Droste-Zobel [13] Gahler-Rauch [12] 0-2 (14-16, 9-15)
14 19-Mai 11:40 2 Schnitter-Karpf [11] Loos-Wymetal [14] 0-2 (9-15, 11-15)
13 19-Mai 11:40 1 Fluch-Altenburger [15] Sieber-Sebera [7] 2-1 (15-11, 15-17, 15-12)
Round 2
12 19-Mai 11:10 2 Weiskirchner-Jirgal [10] Gruber-Schieber [2] 0-2 (12-15, 9-15)
11 19-Mai 11:10 1 Böhm-Schmidt [3] Sladek-Kamenica [6] 2-1 (15-5, 5-15, 15-13)
10 19-Mai 10:40 2 Rudigier-Pfeiffer [5] Gutleber-Duda [4] 2-1 (14-16, 15-5, 15-12)
9 19-Mai 10:40 1 Hruboška-Kviečinský [16] Rauter-Hörl [9] 2-0 (15-2, 15-12)
Round 1
8 19-Mai 10:10 2 Fluch-Altenburger [15] Gruber-Schieber [2] 0-2 (5-15, 10-15)
7 19-Mai 10:10 1 Sieber-Sebera [7] Weiskirchner-Jirgal [10] 0-2 (12-15, 13-15)
6 19-Mai 09:40 2 Schnitter-Karpf [11] Sladek-Kamenica [6] 0-2 (11-15, 13-15)
5 19-Mai 09:40 1 Böhm-Schmidt [3] Loos-Wymetal [14] 2-0 (15-12, 15-13)
4 19-Mai 08:40 2 Droste-Zobel [13] Gutleber-Duda [4] 0-2 (11-15, 7-15)
3 19-Mai 09:10 1 Rudigier-Pfeiffer [5] Gahler-Rauch [12] 2-0 (15-9, 15-10)
2 19-Mai 09:10 2 Rauter-Hörl [9] Hinterholzer-Heinrich [8] 2-0 (15-8, 15-8)
1 19-Mai 08:40 1 Bosse-Rieder [1] Hruboška-Kviečinský [16] 0-2 (13-15, 10-15)