B-Cup 2017

No. Local Court Team A Team B Result
Date Time
Final 1st Place
46 25-Juni 14:15 1 Skrabal-Trummer [1] Tatra-Moser [6]   2-0 (21-15, 21-17)
Final 3rd Place
45 25-Juni 13:20 1 Rohm-Maderböck [5] Kattner-Seiser [2] 0-2 (19-21, 18-21)
Semi-finals
44 25-Juni 12:15 2 Tatra-Moser [6] Kattner-Seiser [2] 2-1 (21-19, 15-21, 16-14)
43 25-Juni 12:15 1 Skrabal-Trummer [1] Rohm-Maderböck [5] 2-0 (21-8, 21-15)
Loser are ranked 5th
42 25-Juni 11:45 2 Kattner-Seiser [2] Fischer-Kain [4] 2-0 (16-14, 15-12)
41 25-Juni 11:45 1 Rohm-Maderböck [5] Kindl-Steidl [7] 2-1 (16-14, 11-15, 15-13)
Loser are ranked 7th
40 25-Juni 10:45 2 Kattner-Seiser [2] Hirschinger-Schwarz [19] 2-0
39 25-Juni 10:45 1 Rohm-Maderböck [5] Buchner-Huber [9] 2-1 (16-14, 5-15, 15-13)
Round 4
38 25-Juni 10:00 2 Tatra-Moser [6] Kindl-Steidl [7] 2-0 (15-11, 15-11)
37 25-Juni 10:00 1 Skrabal-Trummer [1] Fischer-Kain [4] 2-0 (15-12, 15-10)
Loser are ranked 9th
36 24-Juni 17:55 2 Temper-Koudela [8] Hirschinger-Schwarz [19] 0-2 (9-15, 10-15)
35 24-Juni 17:20 1 Eckelbacher-Wittmann [20] Kattner-Seiser [2] 1-2 (16-18, 15-8. 15-10)
34 24-Juni 17:20 2 Hölzel-Konrad [3] Buchner-Huber [9] 1-2 (12-15, 15-12. 11-15)
33 24-Juni 16:45 1 Köstler-Leitgeb [10] Rohm-Maderböck [5] 0-2 (11-15, 8-15)
Loser are ranked 13th
32 24-Juni 16:45 2 Temper-Koudela [8] Haas-Schuller [16] 2-0 (15-11, 15-11)
31 24-Juni 16:10 1 Eckelbacher-Wittmann [20] Pongratz-Wiesinger [12] 2-0 (15-10, 15-11)
30 24-Juni 16:10 2 Butter-Ochaya [11] Hölzel-Konrad [3] 1-2 (15-11, 9-15. 13-15)
29 24-Juni 15:35 1 Mössmer-Klanfar [15] Köstler-Leitgeb [10] 0-2 (11-15, 16-18)
Round 3
28 24-Juni 15:35 2 Kindl-Steidl [7] Kattner-Seiser [2] 2-0 (15-13, 16-14)
27 24-Juni 15:00 1 Hirschinger-Schwarz [19] Tatra-Moser [6] 1-2 (17-19, 15-11. 12-15)
26 24-Juni 15:00 2 Rohm-Maderböck [5] Fischer-Kain [4] 0-2 (9-15, 9-15)
25 24-Juni 14:25 1 Skrabal-Trummer [1] Buchner-Huber [9] 2-0 (15-9, 15-10)
Loser are ranked 17th
24 24-Juni 14:00 2 Mössmer-Klanfar [15] Zarzycki-Macsek [17] 2-1 (15-12, 13-15, 15-8)
23 24-Juni 14:00 1 Seed #24 [24] Köstler-Leitgeb [10]  
22 24-Juni 13:30 2 Butter-Ochaya [11] Kamenica-Kamenica [21] 2-0 (15-13, 15-8)
21 24-Juni 13:30 1 Plesser-Nemec [13] Hölzel-Konrad [3] 1-2 (17-19, 15-13. 15-17)
20 24-Juni 13:00 2 Eckelbacher-Wittmann [20] Raskin-Sanchez de la Cerda [14] 2-0 (15-10, 17-15)
19 24-Juni 13:00 1 Sladek-Weiskirchner [22] Pongratz-Wiesinger [12] 0-2 (8-15, 7-15)
18 24-Juni 12:30 2 Temper-Koudela [8] Rauch-Gahler [23] 2-1 (15-10, 11-15, 15-8)
17 24-Juni 12:30 1 Schrittwieser-Kirkovics [18] Haas-Schuller [16] 0-2 (15-17, 3-15)
Round 2
16 24-Juni 12:00 2 Mössmer-Klanfar [15] Kattner-Seiser [2] 1-2 (15-13, 9-15. 13-15)
15 24-Juni 11:30 1 Kindl-Steidl [7] Köstler-Leitgeb [10] 2-1 (16-14, 12-15, 15-9)
14 24-Juni 11:30 2 Butter-Ochaya [11] Tatra-Moser [6] 0-2 (13-15, 9-15)
13 24-Juni 11:00 1 Hölzel-Konrad [3] Hirschinger-Schwarz [19] 1-2 (11-15, 19-17. 11-15)
12 24-Juni 11:00 2 Eckelbacher-Wittmann [20] Fischer-Kain [4] 0-2 (8-15, 7-15)
11 24-Juni 10:30 1 Rohm-Maderböck [5] Pongratz-Wiesinger [12] 2-1 (12-15, 15-11, 15-5)
10 24-Juni 10:00 1 Buchner-Huber [9] Temper-Koudela [8] 2-0 (15-9, 15-10)
9 24-Juni 10:30 2 Skrabal-Trummer [1] Haas-Schuller [16] 2-0 (15-9, 15-10)
Round 1
  24-Juni     Freilos Kattner-Seiser [2]  
8 24-Juni 10:00 2 Mössmer-Klanfar [15] Schrittwieser-Kirkovics [18] 2-0 (15-7, 15-8)
7 24-Juni 09:30 2 Rauch-Gahler [23] Köstler-Leitgeb [10] 0-2 (6-15, 12-15)
  24-Juni     Kindl-Steidl [7] Freilos  
  24-Juni     Freilos Tatra-Moser [6]  
6 24-Juni 09:00 2 Butter-Ochaya [11] Sladek-Weiskirchner [22] 2-0 (15-8, 16-14)
5 24-Juni 09:00 1 Hirschinger-Schwarz [19] Raskin-Sanchez de la Cerda [14] 2-0 (15-9, 15-7)
  24-Juni     Hölzel-Konrad [3] Freilos  
  24-Juni     Freilos Fischer-Kain [4]  
4 24-Juni 08:30 2 Plesser-Nemec [13] Eckelbacher-Wittmann [20] 1-2 (12-15, 15-12. 13-15)
3 24-Juni 08:30 1 Kamenica-Kamenica [21] Pongratz-Wiesinger [12] 1-2 (13-15, 15-12. 8-15)
  24-Juni     Rohm-Maderböck [5] Freilos  
  24-Juni     Freilos Temper-Koudela [8]  
2 24-Juni   2 Buchner-Huber [9] Seed #24 [24]  
1 24-Juni 09:30 1 Haas-Schuller [16] Zarzycki-Macsek [17] 2-0 (15-11, 15-11)
  24-Juni     Skrabal-Trummer [1] Freilos